Home
About TGI
Working Group
Publications
Bibliography
Contact Us
 


Flin Flon Project

Working Group Members

 
Tier One-Flin Flon
Member Affiliation Subcomponent
Renee-Luce Simard MGS 2D map compilation/mapping/subPhanerozoic compilation
Paul Kramer MGS 2D map compilation/mapping
Kate MacLaughlan SIR 2D map compilation/mapping/subPhanerozoic compilation
Ralf Maxeiner SIR North Hanson extension mapping
Ryan Morelli SIR subPhanerozoic compilation
Harold Gibson Laurentian U volcanic architecture/metallogeny
Michelle deWolfe
 
Laurentian U (student) volcanic architecture/metallogeny
Jenny Byron 
 
Laurentian U (student) 3D modelling
Bruno Lafrance Laurentian U camp structure/tectonic history
David Lewis 
 
Laurentian U (student) thrust kinematics
Eilidh Cole 
 
Laurentian U (student) volcanic architecture
Sally Pehrsson GSC regional structure/tectonic history/3D integration
Nicole Raynor GSC Geochronology and isotope studies
Doreen Ames GSC VMS metallogeny/hangingwall alteration/mapping
Maggie Currie     
GSC GIS/Technical support  
Eric de Kemp GSC 3D modelling/knowledge cube
 
Ernst Schetslaar GSC 3D modelling/knowledge cube
Don White GSC 2D/3D seismic interpretation
Michal Malinowski
 
GSC (visiting fellow) 2D/3D seismic processing and interpretation
Jonathon Mwenifumbo GSC Borehole geophysics
Alex Duxbury
 
Carleton U (student) 2D seismic processing
Doug Schmidt  U of Alberta Vsp acquisition/interpretation/processing
Crystal Laflamme  Acadia U Ore petrography
TGI III Flin Flon Project Working Group
 

TGI III Flin Flon Project Working Group


 

 

Tier Two-Regional Metallogeny
Member Affiliation Subcomponent
Larry Hulbert former GSC Ni RPM study
C. Mike Lesher Laurentian U Ni RPM study
Andrey Bekker
 
University of Manitoba S isotope charaterization Ni ores
Herman Zwanzig MGS East Kisseynew basement study
Linda Murphy MGS East Kisseynew basement study
Martha Growdon U of Indiana (student) East Kisseynew basement study
Bob Wintsch U of Indiana East Kisseynew basement study
John Percival GSC East Kisseynew basement study
Joe Whalen
 
GSC Flin Flon-Snow Lake-East Kisseynew basement study
Chris Beaumont-Smith MGS Snow Lake/Partridge breast synthesis/targeted studies
Simon Gagne McGill U (student) Snow Lake metallogeny-metamorphism
Andew Hynes McGill U Snow Lake metallogeny-metamorphism
Doug Tinkham Laurentian U Sherridon tectonostratigraphic study
Nagarju Karlapalem  Laurentian U (student) Sherridon tectonostratigraphic study
Isabelle McMartin GSC Quaternary component leader
Lynda Dredge GSC Quaternary iceflow history and surficial materials synthesis
Gaywood Matile MGS Quaternary iceflow history and surficial materials synthesis
Janet Campbell SIR Quaternary iceflow history and surficial materials synthesis
Eric Grunky GSC Remote sensing surficial integration
Louis Robertson GSC Quaternary GIS
Matt Pyne GSC Quaternary GIS
Tracey Barry GSC Quaternary GIS
David Corrigan GSC Deschambault RPM/regional tectonics and metallogeny
Mark Pilkington GSC subPhanerozoic regional geophysics modelling
John Buckle GSC Airborne Radiometric acquisition/map production
Ken Ford GSC Airborne Radiometric acquisition/map production
Frank Kiss GSC High Resolution Aeromagnetic acquisition/map production
Maurice Coyle GSC High Resolution Aeromagnetic acqusition/map production
Tier Three
Member Affiliation Subcomponent
Louise Corriveau GSC IOCG indicator mineral development

top